POS & PDA


   

    Departmanlarda kullanılmak üzere hazırlanmış,istenirse Dokunmatik ekranda da kullanılabilecek POS programıdır.Gelen ekrandan Kullanıcı ve şifre girildikten sonra ilgili Departman seçilir. Çek (Adisyon) numarası otomatik kullanılıyorsa bu alanın yanındaki “Yeni” butonuna tıklayarak numaranın otomatik verilmesi sağlanır aksi taktirde Adisyon numarası manuel girilir veya daha önceden kapatılmamış Açık Adisyon varsa numarası girilerek o Adisyonun bilgilerine ulaşılabilir.

    Masa,Garson ve Kişi sayısı girildikten sonra Sol taraftan istenilen bir Grup seçilip o gruba bağlı Ürünler’den seçim yapılabilir veya Sol üst köşedeki “Search” butonu tıklanarak istenilen ürün daha hızlı bir şekilde bulunabilir.POS ekranında Back ile bir önceki ekrana Logout ile ilk ekrana dönülür.Exchange Rate ‘e girilip istenilen tarihin kurlarına bakılabileceği gibi çapraz kur sayesinde girilen tutarın diğer kurlar’daki karşılıklarına bakılabilir.

SABİT POS VE ADİSYON YAZICI
  MOD POS

Qty : Browser’da seçili olan üründe Adet değişimi yapar.

Transfer Item : Aktif olan adisyon’dan yazdırılmamış istenilen ürünleri başka bir adisyona aktarmak için kullanılır.

Delete Item : Seçili olan ürünü silmek için kullanılır.İlgili ürün yazdırılmamış ise direkt silinir , yazdırılmış ise eksi (–) olarak kayıt oluşturur.

Cancel Order : Açık adisyonu İptal etmek için kullanılır.Bu adisyon hiç açılmamış gibi olur.

Hold : Başka bir adisyona işlem yapabilmek için Açık adisyonu Bekletmeye alır.

Print : Açık Adisyonda yazdırılmamış ürünleri print etmek için kullanılır.

Print (+) : Açık Adisyonda yazdırılmamış ürünleri print edip ayrıca Çek Toplam alır.Burada İndirim yapılmak isteniyorsa % veya Tutar olarak girilebilir.

PayNow : Ödeme ekranında sırasıyla,İndirim,Nakit,Kredi Kartı,Oda Kredi,Dış Kredi,Ödenmez veya İkram olarak adisyon toplamı birkaç ödeme şekliyle aynı anda kapatılabilir.Nakit seçilip açılan ekranda Adisyon toplamından fazla tutar girilirse,müşteriye geri ödenecek rakam da ekranda görünür.Oda Kredi kapatılan adisyon anında Müşteri Folio’suna geçer onun dışında kapanan adisyonlar sadece POS Kasiyer ve Satış raporunda görünür Önbüro’ya aktarılmaz.Kasiyer çalışma süresi bittiğinde Önbüro’ya Nakit/Kredi Kartı ve Raporunu teslim eder.Önkasa aldığı tutar kadar 0001-Cash Folio’ya tek kalemde gelir basar.

Open Check : Kapatılmamış beklemede olan o departmandaki veya Tüm Departmanlardaki Açık adisyonlar görülüp,istenilen bir adisyon seçilerek o adisyona işlem yapılabilir.

Closed Check : Kapatılmış bir adisyon tekrar yazdırılabilir veya Kasiyer’in yetkisi varsa ilgili adisyonu silebilir.Buradan yapılan Silme işlemi ile Adisyon Oda Kredi ise sadece Kasiyer ve Satış Raporlarından silinir,güvenlik nedeniyle Müşteri folio’sundan silinmez.Kasiyer Önkasa’ya bilgi verir ve Önkasa adisyonu müşteri folio’sundan siler.

Check Detail : İki tarih arası istenilen Departman’daki kapatılmış olan Adisyon’ların Detayı buradan takip edilir.

POS Cashier : Kasiyer Raporu, Kapatılan tüm adisyonlar Yiyecek/İçecek – Oda Kredi/Kasa gibi detaylı olarak görülür.Önkasa ile mutabakat bu raporla yapılır.

POS Sales : Departman Satış Raporu Hangi üründen kaç adet satılıp ne kadar gelir elde edildiğini verir.Ayrıca bu raporda bir Garson’un yaptığı tüm satışlar alınabilir.Check Type’ta Officer/Ent tıklanıp ilgili ödenmez kodu seçilerek o kişinin yapmış olduğu harcamalar da buradan takip edilebilir.

POS Couver : Kuver raporu, Adisyon adisyon bir departmandaki Yiyecek/İçecek/Diğer Satış toplamları ile birlikte Kuver-Kişi sayıları buradan alınabilir.

Room Inquiry : Oda,Ödenmez ve Kartno’ya sorgulama yapar.ALL Inhouse butonu ile o anda içeride olan tüm müşterilerin listesini verir.Gelen ekrandan Oda noya,Adı ve Soyadına göre arama yapılabilir.

Guest Folio : Seçilen oda veya kart’a ait ilgili departmana yapılan harcamaları gösterir.

Department Report : Önbüro Departman raporudur.POS’tan kapatılan Oda Kredi adisyonları Departman raporu ile karşılaştırılır.


  KABLOSUZ EL TERMİNALİ VE MUTFAK & BAR YAZICI
 
  MOD PDA

* Kablosuz el terminalleri ile garsonlar müşteri yanında sipariş alır.garsonun açmış olduğu çek kasiyer bilgisayarında otomatik olarak görünür.

* Alınan siparişlerde yiyecekler mutfak , içecekler bar yazıcısından otomatik olarak çıkar.garson mutfaktaki aşçının yazıcıda görebilmesi için istediği ürün ile ilgili az pişmiş,çok pişmiş, 20 dk sonra ana yemek hazırlansın gibi özel notlar düşebilir.

* Müşteri hesap istediğinde kasiyer bilgisayarından açık olan adisyon çağırılıp çek toplam alınır ve hesap müşteriye gönderilir.Çek geri döndüğünde hesap kasiyer tarafından nakit/kr.kart/oda hesabı/ödenmez/İkram vs gibi seçeneklerle kapatılır.

* Yapilan satışlar reçete sistemine göre ilgili departman stoklarından otomatik olarak düşer.

* Pos kasiyer ve satış raporları sayesinde detaylı satış/maliyet raporları alınabilir.